Ač si většina lidí pod krátkodobými pronájmy představí Airbnb, nejeden hostitel vám poví, že k němu jezdí nejvíc lidí přes Booking. Ano, platforma, která původně sloužila jako rezervační portál pro hotely dnes dokáže prakticky to samé, co Airbnb. V některých ohledech lépe, v jiných trochu hůř. Pojďme si v krátkosti shrnout, jakou platformu si vybrat.

První rozdíl přichází už při samotném vytváření nabídky ubytování. Na Airbnb to trvá několik minut, zatímco na Bookingu trvá řádově dny, než novou nabídku schválí a můžete začít pronajímat. Naopak pro hosty je mnohem jednodušší dělat rezervace přes Booking. Narozdíl od Airbnb tam totiž nemusí dlouze vytvářet svůj profil a čekat na ověření. Jednoduše si vyberou a mají hotovo.

Tím se dostáváme k hlavní nevýhodě Bookingu pro hostitele: hosty si nemůžete vybírat. Na Airbnb mají hosté svůj profil včetně hodnocení od předchozích hostitelů a jakmile se vám nezdají, nemusíte jejich rezervaci přijmout. Tohle na Bookingu neexistuje a nemůžete nikoho odmítnout, i kdyby to byl třeba sériový vrah.

Naopak výhodou Bookingu oproti Airbnb je možnost platby v hotovosti. Někdy se sice stane, že hosté nepřijdou, protože nic neriskují, nicméně řada hostitelů tvrdí, že možnost platit v hotovosti znamená více rezervací. Pokud si přejete mít jistotu, že své peníze dostanete, dá se platba v hotovosti vypnout a používat jen karty, stejným způsobem, jak to dělá Airbnb.

Booking je flexibilnější i co se týče provize. Na Airbnb její výši udává systém mezi 9-15 %, zatímco na Bookingu mohou hostitelé procento upravovat v případě Prahy z nejnižších možných 15 % klidně až na 25 %, což nabídku dostane do předních míst ve vyhledávání. Jde tedy o skvělý prostředek, pokud vám třeba někdo na poslední chvíli zruší rezervaci a chcete ubytování narychlo pronajmout. Flexibilně se dají na Booking nastavovat i storno podmínky.

Kterou platformu si tedy vybrat? Obě! Stejná nabídka se dá avizovat jak na Bookingu, tak na Airbnb. Obě platformy mají trochu jinou klientelu, takže se dobře doplňují a plyne z nich více rezervací. V jejich nastavení se dají navzájem propojit kalendáře, aby nedocházelo k tomu, že si někdo na Airbnb zabukuje ubytování, které už je zarezervované na Bookingu. Jen si dejte pozor - automaticky se kalendáře synchronizují jednou denně, tak je nutné na synchronizaci občas kliknout i ručně.